Co to jest certyfikat FSC?

Współcześnie coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na produkty ekologiczne, ale również na sposób ich pakowania i wytwarzania. W celu odpowiedniego zarządzania procesem produkcji i zmniejszenia dewastacji środowiska naturalnego, powstały certyfikaty takie, jak FSC.

Co to jest certyfikat FSC?

FSC jest skrótem od działalności Forest Stewardship Council, która obejmuje zrównoważone podejście do wykorzystywania surowca drzewnego w przemyśle. Opakowania czy papiery posiadające oznaczenie FSC, gwarantują konsumentom, że zakupiony przez nich produkt nie przyczynia się do nadmiernej eksploatacji lasów oraz wyzysku pracowników

W dzisiejszych czasach należy wyjątkowo ostrożnie korzystać z dóbr natury, ponieważ ocieplanie się klimatu i ciągły wzrost populacji i jej potrzeb sprawiają, że powierzchnia lasów na planecie nieustannie się kurczy. Certyfikowane i kontrolowane uprawy, przeznaczone tylko na potrzeby produkcyjne, zmniejszają tym samym wyzysk większych i starszych środowisk, zapewniających nam tlen i czyste powietrze.

FSC – dla kogo?

Ze znaczkiem Forest Stewardship Council można się spotkać na tekturowych i kartonowych opakowaniach, na papierze wydawniczym i drukarskim, a także na innych artykułach papierniczych czy dekoracyjnych. Ponadto, certyfikat otrzymać mogą również producenci wyrobów użytkowych wykorzystujących drewno, między innymi papieru toaletowego czy mebli.

O FSC można ubiegać się będąc zarządcą tartaku oraz lasu i wiąże się to ze stałym monitoringiem tego, w jaki sposób sprawuje się opiekę nad stanem zadrzewienia i jego przetwarzaniem. Dodatkowo, zwraca się uwagę na samych pracowników danego miejsca i ich należyte wynagrodzenie oraz sprawdzany jest wpływ kontrolowanej, leśnej produkcji na okolicznych mieszkańców. FSC dąży do minimalizacji, a często całkowitej eliminacji ewentualnych szkód dla ludności, jak i samej fauny i flory.

Nasza firma posiada certyfikat FSC – pragniemy wspierać przemysł współpracujący z naturą, wytwarzać produkty poddawane recyklingowi i bezpieczne dla środowiska.