Rodzaje tektur falistych

Kiedy wysyłamy paczkę, chcemy mieć pewność, że dotrze ona do adresata w nienaruszonym stanie. Jaki będzie najłatwiejszy sposób, by o to zadbać? Wybrać opakowanie z odpowiednio mocnego materiału. Nasze kartony klapowe powstają z trzech różnych rodzajów tektury, które różnią się nie tylko grubością, ale również wytrzymałością.

1) Tektura falista trzywarstwowa – składa się z dwóch gładkich arkuszy oraz widocznego na przekroju, pojedynczego flutingu, przez co mylnie często bywa określana jako jednowarstwowa (określenie to może powstać również w wyniku błędnego tłumaczenia z języka angielskiego w którym taką tekturę określa się jako single wall).

W zależności od kształtu wypełnienia, możemy wyróżnić tekturę typu E, B oraz C. W pierwszej z nich wysokość fali zawiera się w przedziale 1-2 mm, co nadaje arkuszom dużą sztywność. Najczęściej wykorzystuje się je przy produkcji opakowań jednostkowych o małych gabarytach.

W tekturze typu B karby są nieco większe (2,5-3 mm), co wzmacnia parametry techniczne materiału. Wykorzystuje się ją do produkcji zarówno kartonów pojedynczych jak i zbiorczych.

Typ C charakteryzuje się najwyższą, sięgającą 4 mm, wysokością fali. Jego wysokość na zgniatanie jest wysoka, jednak zajmuje on większa powierzchnię magazynową i jest używany stosunkowo rzadko.

2) Tektura falista pięciowarstwowa – składa się z trzech gładkich warstw papieru, przełożonych dwoma flutingami. W zależności od zastosowanych, falistych wypełnień, mówimy o tekturach BC lub EB – są to dwa najpopularniejsze i najbardziej wytrzymałe rodzaje. Wysoka odporność sprawia, że znajdują one zastosowanie w kartonach zbiorczych o masie zawartości dochodzącej do 50kg.

3) Tektura falista czterowarstwowa – składa się z dwóch warstw gładkich i dwóch falistych, z których jedna widoczna jest na zewnątrz materiału. Nie tylko nadaje ona gotowym opakowaniom ciekawszej struktury, ale również jest bardzo odporna na zgniatanie i przebicie. Ze względu na wysoką cenę jest raczej stosowana do opakowań ozdobnych.

Niezależnie od typu użytej tektury, na tworzonych w naszej firmie opakowaniach możemy umieścić nadruk. Zostanie on wykonany trwałą metodą sitodrukową lub fleksograficzną.